Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
26 Kasım 2020 Perşembe 
Ziyaretçi Sayımız: 1.576.882

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Denetim kurulumuz

Yönetim Kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

Danışma kurulu

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Faydalı linkler

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
” Pideye ramazan zammı …”
” Pideye ramazan zammı …”

Eskişehir de Ekmek ve pide fiyatlarına yapılan zammı değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Çözüm Merkezi Başkanı Osman ÇAĞATAY “Tüik verilerine göre üretici fiyat indeksi Mayıs 2012 döneminde; bir önceki yılın aynı ayına göre %8,13 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,01 artış gerçekleşmiştir. “ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çözüm Merkezi Başkanı Osman ÇAĞATAY konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Meclisi’nin Haziran Toplantısında; İl merkezi ve ilçeler için Ekmek Azami Fiyat Tarifesi ve Ramazan Pidesi Azami Fiyat Tarifesi’nin belirlenmesine ilişkin gündem maddeleri görüşüldü. 250 Gram ekmeğin fiyatı ilçelerde 60 Kuruş olarak belirlenirken, il merkezindeki satış fiyatı 60 Kuruş’tan 65 Kuruş’a çıkarıldı. Geçtiğimiz yıl fiyatı 1 TL olan 300 gram Ramazan Pidesi’nin, bu yıl 1,20 TL’den, 400 gramlık pidenin ise 1,50 TL’den satılması oybirliğiyle kabul edildi.

Ekmek fiyatları; 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanununa tabi tacir ve sanayiciler tarafından üretilen mal ve hizmetlerin azami fiyat tarifelerinin düzenlenmesi hakkında yönetmelik çerçevesinde Ticaret odası tarafından belirlenmektedir.

Tacir ve sanayiciler tarafından üretilen mal ve hizmetlerin azami fiyat tarifelerinin düzenlenmesi hakkında yönetmeliğin ilgili maddesi aşağıda ki gibidir:

“Madde 7 - Belediyeler ve o yerin mülki idare amiri, odalarca tespit edilen tarifeleri uygun bulmadıkları ve bu konuda ilgili odayla anlaşamadıkları takdirde, ayrı ayrı veya birlikte tarifelerin kendilerine yazılı olarak bildirildiği tarihten itibaren on beş gün içinde mülki idare amirliği nezdinde komisyona itiraz edebilir. Komisyona yapılan itirazlar, tarifelerin uygulanmasını durdurmaz. Komisyon tarifeyi onaylar veya reddeder. Tarifenin reddi halinde, ilgili oda ya komisyonun ret gerekçelerini dikkate alarak yeni tarifeyi hazırlar ya da komisyon kararının kendisine yazılı bildirim tarihinden itibaren on gün içinde ticari davaları görmeye yetkili mahkeme nezdinde itirazda bulunur. Mahkemenin vereceği karar kesindir. Komisyonun ret kararı vermesi halinde varsa bir önceki dönemde tespit edilmiş tarifeler uygulanır, yoksa tarifelerin uygulanması durdurulur. “

Ekmek ve pide zammı konusunda, Sayın Büyükşehir Belediye Başkan’ımız ve Sayın Vali’miz, itirazını yapmalı ve sayın valimiz 5174 sayılı yasaya dayanarak çıkarılan Tacir ve sanayiciler tarafından üretilen mal ve hizmetlerin azami fiyat tarifelerinin düzenlenmesi hakkında ki yönetmelikteki yetkilerini kullanmalıdır.

Konuyla ilgili olarak her iki makama bu gün yazılı başvuru yapacağız.

Pideye yapılan %20 ramazan zammını tüketiciler yakından takip etmektedir.

Kamu otoritesi Tüketicileri tek taraflı fiyat dayatmalarına karşı korumalıdır.

Osman ÇAĞATAY                                                                                  Çözüm Merkezi Başkanı

2371 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |