Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
16 Haziran 2021 Çarşamba 
Ziyaretçi Sayımız: 1.691.069

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Yönetim Kurulumuz

Denetim kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

Danışma Kurulu

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden

Faydalı linkler
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
"tuzak kurmayın, aydınlatın..."
"tuzak kurmayın, aydınlatın..."

GSM sektöründe hizmet veren şirketlerden ve GSM Operatörlerinden artan yanıltıcı reklam şikayetlerini değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Saymanı Yusuf ÖNDER “GSM sektöründe hizmet veren şirketler ve GSM operatörleri, tüketicileri tuzağa düşürmekten vazgeçmelidir.” dedi.Genel Sayman Yusuf ÖNDER  konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GSM sektöründe hizmet veren şirketlerin ve GSM Operatörlerinin; karmaşık, yanıltıcı ve paket seçimi anında bile tüketicilerin seçim haklarını sınırlayan uygulamalarından şikayetler artarak devam etmektedir.

           Özellikle Mesafeli /Uzaktan online satışta; faturasız karma paketlerde (20 GB, 750 DK ve 750 SMS lik vb.) yapılan reklamlarda iletişim vergisi belirtilmemektedir. İnternet üzerinden Lira yükleyen tüketiciler ise reklamlarda gördükleri fiyata göre lira aldıklarında ilgili paketi satın alamamaktadır. Reklamlarda 42 TL olarak sunulan paketi almak isteyen tüketici, gerçekte bu paketi almak için 50 TL. yüklemek zorundadır. GSM şirketleri bir kere yanlış yükleme yapan tüketiciye hiç kullanım yapmasa dahi düzeltme şansı vermemektedirler. Hatta bir alt paketi alma seçeneği bile sunulmamaktadır. Dürüstlük kuralına aykırı olarak yaptırılmış bilgisayar programları ile tüketiciler yanıltılmakta      ve tuzağa düşürülmektedir.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun (TKHK) 54/1 maddesi fiyatların tüm vergiler dahil gösterilmesini zorunlu kılmıştır. Yine aynı kanunun 61/3 maddesi tüketiciyi aldatıcı reklamların yapılamayacağını hükme bağlamıştır. TKHK'un 63.maddesi Reklam Kurulunu oluşturmuş ve yetkilerini belirlemiştir.77/12. Maddesi böyle bir durumda Reklam Kurulu tarafından verilebilecek cezayı belirlemiştir.

Tüketiciler kendi haklarının tekrar ihlal edilmemesi ve başka tüketicilerinde mağdur olmaması için;tüketiciyi aldatıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlılarını istismar edici,reklamlar konusundaki şikayetlerini, T.C. Ticaret Bakanlığı Reklam Kuruluna yapmalıdır.

 

Tuzak kurmayın, aydınlatın...

 

Somut kişisel mağduriyet durumunda tüketiciler; hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren ilan, reklam, bilgilendirme vb. belgelerle ispat ederek; Tüketici Hakem Heyetlerine, Arabulucuya, Tüketici Mahkemesine başvurabilir.

Tüketiciler 2021 yılı için; 7.550 TL'ye kadar İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinde,7.550 TL-11.330 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerinde, 11.330 TL üzeri uyuşmazlıklarda arabulucularda, uyuşmazlığın çözülememesi durumunda Tüketici Mahkemelerinde haklarını aralayabilirler.

Tüketicileri zor kazandıkları paranın kolayca elden çıkmasına seyirci kalmamaya, haklarını aramaya çağırıyoruz. GSM sektöründe hizmet veren şirketler ve GSM operatörleri tüketicileri tuzağa düşürmekten vazgeçmelidir. Tuzak kurmayın, bilgilendirin...

Eskişehir 07.02.2021     

Yusuf ÖNDER

Genel Sayman

 

552 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |