Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
16 Haziran 2021 Çarşamba 
Ziyaretçi Sayımız: 1.691.160

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Yönetim Kurulumuz

Denetim kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

Danışma Kurulu

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden

Faydalı linkler
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
“tam kapanmadan;kademeli açılmaya...
“tam kapanmadan;kademeli açılmaya...

Tam kapanmadan kademeli açılmaya geçiş sürecini değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman BAKAL  "semt pazarları ve mal satan tüm iş yerleri  10.05.2021/Pazartesi gününden itibaren;10.00-17.00 saatleri arasında açılmalıdır " dedi.

 

           

 

 

 

 

 

Genel Başkan Süleyman BAKAL  konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

 

            Covid -19  önlemleri  gereği ülkemiz genelinde 29 Nisan 2021 Perşembe  günü Saat 19.00'dan  itibaren tam zamanlı sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır.

 

            Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilmekte,tüketiciler  zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli tüketiciler hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilmektedir.

            Belirli zaman ve süre ile sokağa çıkma yasağı kısıtlamasından muaf  yer ve kişiler listesi yayımlanmış hayatın olağanüstü akışı için gerekli önlemler alınmıştır 

            Tüm bu tedbirler zamanla esnetilmiş semt pazarlarının açılması gibi  veya sıkılaştırılmış bazı ihtiyaç maddelerinin bazı günlerde bazı işletmelerde satışı kısıtlanmıştır.

            Semt pazarlarının 08.05.2021  ve 15.05.2021 tarihleri arasında açılması uygun olmakla birlikte üretici ,satıcı/pazarcı ve tüketicinin Covid -19 önlemleri çerçevesinde daha fazla zarar görmemesi için semt pazarları  semt  için mutat belirlenen günlerde ; 10.00-17.00  saatleri arasında haftanın her günü kurulmalıdır.

            Bilindiği gibi ;tarlada,bağda,bahçede veya yetiştirilen satışa arz zamanı gelen ürünün zamanında satılamaması üretici ,pazarcı/satıcı ve tüketicinin zararınadır.

            Ayrıca haftada bir gün  açılan pazar  için  yaş sebze ve meyve satın alan pazarcı  ertesi gün pazar olmaması nedeniyle elinde kalan ürünü satamamakta çöpe atmak zorunda kalmaktadır.

            Üreticinin zamanında satamadığı ürünün değeri düşmekte,haftada bir gün pazara çıkan pazarcı üretici elinde ürün kalmaması için az ürün arz etmekte,arz azlığı sebebiyle fiyatlar yükselmekte ve tüketici daha kalitesiz  ürünü daha pahalı almak zorunda kalmaktadır.

            Tam kapanma uygulamasının 17.05.2021  Pazartesi günü saat 05.00'da sona erdirileceği düşünülerek tam kapanma sonunda ve devam eden günlerde aşırı bir yoğunluk yaşanmaması ve bulaşma riskinin artmaması  için; zorunlu ihtiyaçlarını almak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarına  özen gösterilerek semt pazarları ve mal satan tüm iş yerleri 10.05.2021 Pazartesi gününden itibaren 10.00-17.00 saatleri arasında açılmalıdır..

            Kontrollü,kademeli ve özenli açılma; Covid -19 bulaşma riskini azaltacak,ürünlerin ziyan olmasını önleyecek ve tüketicilerin daha ucuz daha sağlıklı tüketim maddelerine erişimini kolaylaştıracaktır.

            Semt pazarları ve mal satan tüm iş yerleri ;10.00-17 .00 saatleri arasında  10.05.2021/Pazartesi gününden itibaren açılmalıdır.09.05.2021

 

             #Tükdes,#EvrenselTüketiciHakları  #Tamkapanma #Kademeliaçılma

 

            Süleyman BAKAL  

            Genel Başkan            

347 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |