Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
30 Mart 2023 Perşembe 
Ziyaretçi Sayımız: 2.018.613

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Yönetim Kurulumuz

Denetim kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

Danışma Kurulu

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden

Faydalı linkler
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...
15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...

"Tüketici "olmak ciddi bir iştir; hele ki " Bilinçli Tüketici " olmak gibi  bir derdiniz varsa yolunuz çetin ama bir o kadar da hayırlıdır❗Peki neden?"Tüketici" kavramını tam olarak kavrayabilmek için dilerseniz önce neleri tükettiğimizi şöyle bir gözden geçirelim :

📍Doğal Kaynaklar:Hava, su, toprak, madenler gibi doğaya dair her şey...
📍Maddi Kaynaklar: Barınma, beslenme, giyinme, temizlik,mobilya, teknolojik araç-gereç vs maddi ihtiyaçlarımız)
📍Hizmet Kaynakları: Hayatımızı devam ettirebilmemiz için aldığımız  her türlü hizmet, faaliyet türü(eğitim, güvenlik, sağlık, mali, hukuki hizmetler, iletişim, alt yapı hizmetleri, sanatsal faaliyetler, rekreasyon hizmetleri, turizm, inşaat, tamirat, tadilat  vs her türlü sektörel hizmet)
İşte bizler birer "Tüketici" olarak tüm bu geniş yelpazeyi  tüketiyor ve bunların karşılığında bir bedel ödüyoruz❗
Günlük hayatımızda  elimizin altında olan her ürün, faydalandığımız her hizmet bize gelinceye kadar o kadar çok aşamadan geçiyor ki; emin olun bu aşamalar tek tek bizim elimizden geçse ya da sadece nasıl oluştuğunu  izlesek, şahit olsak kullanmaya bile kıyamayız...
"Bilinçli Tüketici" kavramı tam da burada devreye giriyor Değerli Dostlar; elimizin altında olan canlı, cansız her türlü varlığın kıymetini bilerek, gerektiği kadar ve olması  gerektiği gibi tüketerek, kendimizi ve çevremizi eğiterek, iyi bir ürünün ya da hizmetin taşıması gereken özellikleri araştırıp, öğrenerek, hak ettiği değeri vererek ... Eğer olması gerektiği gibi bir kullanım, üretim, satış hizmeti yoksa bunu sağlamak için haklarımızı bilip, sonuna kadar arayarak, yetkili mercilerle işbirliği yaparak, sivil toplum kuruluşlarına üye olarak, gönüllü çalışarak..."Bilinçli Tüketici" olabiliriz.
Unutmayalım ki; biz sadece kendi yaşamımızı sürdürmekten sorumlu değiliz❗Gelecek nesillerin yaşamını sürdürebilecek bir hayatın inşasından da sorumluyuz... Ve bunun içindir ki; her birimiz birer "Bilinçli Tüketici" olmak zorundayız... "bilinçsiz bir yok edici" değil...

Bunun içindir ki ; Tüketici Eğitimi ve Kaynak Yönetimi dersi İlköğretimden itibaren müfredatta yer almalı, öğrencilerin gelişim düzeylerine göre tüm zorunlu eğitim kademelerinde ders olarak okutulmalıdır... Çünkü "Ağaç yaş iken eğilir❗"

Tüketici olmak ciddi bir iştir❗ Bu ciddiyetin farkına varan tüm tüketicilerin 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Kutlu Olsun.

15.03.2021

Ayşe KESKİN 

Aile ve Tüketici Bilimcisi

Tüketiciyi Destekleme Derneği

Genel Merkez Çözüm Merkezi Üyesi


654 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |