Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
20 Mayıs 2024 Pazartesi 
Ziyaretçi Sayımız: 1.724.758

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Denetim kurulumuz

Yönetim Kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Faydalı linkler

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden
 

 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
“GSM operatörleri başıboş bırakılmamalıdır...
“GSM operatörleri başıboş bırakılmamalıdır...

Global System for Mobile Communications(GSM)operatörlerinin devir ve ücretlendirme tarifeleri ile ilgili açıklama yapan Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gültekin GÜLLÜ “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tüketici haklarının korunması için GSM operatörlerini başıboş bırakmamalı, ücret tarifelerini daha kapsamlı ve doğru belirlemelidir”dedi.

 

 

 

 

 

 

 Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gültekin GÜLLÜ şu açıklamayı yaptı:

Tüketicilerin internete erişimi GSM operatörleri üzerinden sağlanmaktadır.GSM operatörleri BTK denetimi ve gözetimi altında çalışmalar yapmakta ve tüketiciler için hizmet sağlamaktadır. Ancak tüketiciler tarafından GSM operatörleri hakkında, özellikle ücret tarifeleri ile ilgili son zamanlarda çok sayıda şikâyetyapılmaktadır. Bu konularda, “Elektronik Haberleşme Sektörüne ilişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği” bulunmakta olup,bu kapsamda her yıl “Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi”BTK tarafından yayınlanmaktadır.

Özellikle ücret tarifeleri konusunda tüketicilerden gelen önemli şikâyetler şunlardır.

1-Mobil hatların devrinde adeta hava parası alınır gibi devir ve hat ücreti olarak, 900 TL.’den fazla, yüksek bir ücretler alınmaktadır.Özellikle yasal olarak imza yetkisi olmadığı için anne ve babaların 18 yaş altı kendi çocukları adına aldıkları GSM hatları, 18 yaşını doldurduktan sonra kendi çocuklarına devir yapmak istedikleri zaman, yüksek ücret sebebiyle devir yapılmadığı içinbirtakım yasal zorluklar ve hukuki problemler deortaya çıkmaktadır.Özellikle; hukuki olarak cep telefonlarına gönderilen bildirimler ve cep telefonları üzerinden ortaya çıkan yasal sorgulamalar olduğu zaman, kayıtlı aynı numara üzerinde cep telefonunu kullanan kişi ile abone olan kişi farklı olduğu için tüketicilerhukuki olarak çok ciddi mağduriyetyaşamaktadır. Ayrıca kamunun yapacağı iş ve işlemlerle ilgili maliyetler ve sürelerde artmaktadır.

            Bu problemlerin önüne geçilmesi için özellikle birinci derecede yakını; eş, anne, baba ve çocukları arasında aile içerisinde yapılacak, GSM mobil hat devirleritaahhüt sonunda bir defaya mahsus, yılda bir kez ücretsiz olarak yapılmalı, bu durum ücret tarifesinde de yer almalı ve tüketiciler mağdur edilmemelidir.

2-GSM operatörleri, eski abonelerle, sözleşme yenilenirken yaptıkları zamlarda %100’ün üzerinde, hatta aynı şartlarda ilk defa sözleşme yaptıkları müşterilerden daha fazla ücret alınacak şekilde ücretlendirme yapılmaktadır. Halbuki, bu durum eski abonelerle ilgili olarak, yeni bir yatırım, yeni bir modem, yeni bir hat çekimi ve uğraş gerektirmeden doğrudan telefon ile müşteri hizmetleri aracılığıylayapıldığı için daha düşük ücretli olmasını gerektirmektedir.

            Bu konuda da öneri olarakgerek mobilgerekse sabit ev ve işyeri internetieski aboneleri ile ilgili olarak, sözleşme yenilenirken, yıllık sözleşme yenileme ücreti azami olarak, hükümet tarafından aynı yılın belirlenmiş enflasyon oranını geçmeyecek şekilde bir kriter belirlenerek yapılması ve bu kuralın da ücret tarifesinde yer alması halinde, tüketicilerin hakları belirli ölçüde korunacaktır.

Bütün tüketiciler, özellikle yaşadıkları mağduriyetlerle ilgili, “BTK Tüketici İletişim MerkeziALO 120”telefon hattınıarayarak veyahttp://tüketicişikayet.btk.gov.tr adresinden veya e-devlet üzerinden,7/24GSM operatörleri ile ilgili her türlü talep, istek, öneri ve şikâyete bulunabilir ve haklarını arayabilirler.Eskişehir,14.12.2023

 

#TÜKDES #BTKTüketiciHakları  #GSMOperatörleri  #BTKTüketiciİletişimMerkeziAlo120 

Dr. Gültekin GÜLLÜ

  Genel Başkan Yardımcısı

680 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |