Tüketiciyi Destekleme Derneği

"Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya"
 
 
 
28 Şubat 2024 Çarşamba 
Ziyaretçi Sayımız: 1.670.712

Ana Sayfa
Üyelik Formu

Kurumsal


Şubelerimiz

Kurucu Üyeler

Denetim kurulumuz

Yönetim Kurulumuz

Onur Kurulumuz

Çözüm Merkezi

Çalışma Komisyonları

İnsan Hakları Kurulu

Hasta Hakları Kurulu

Faydalı linkler

Reklam Kurulu Kararları

Tüketici Konseyi Kararları

Şubelerimizden
 





 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

ekmek israf etme

eskişehir

 
   
Okul bahçeleri topark değildir...
Okul bahçeleri topark değildir...

Okul bahçelerinin otopark olarak kullanılmasını değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Saymanı Yusuf ÖNDER “ Okul bahçeleri mahallenin nefes aldığı alanlardır. ”  dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Genel  Sayman Yusuf ÖNDER konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Ülkemizde son yıllarda yaygınlaşan bir uygulama okul bahçeleri Cumartesi –Pazar günleri ve yaz tatilinde otopark olarak kullanılıyor. Konuyu neresinden tutarsanız elinizde kalıyor.

Okul bahçelerinin otopark olarak ruhsatlandırılması otopark ruhsatlandırma mevzuatı açısından ne derece uygundur ? Okul bahçelerinin giriş çıkışları yolları güvenli otopark için elverişlimidir?

Parkların ve oyun alanlarının yetersiz olduğu ülkemizde Okul bahçeleri çocuklarımızın güvenli bir şekilde oynayabileceği stres atabileceği tek alan olma özelliğindedir. Trafik kazalarında ki, çocuk ölümleri haberlerinde cümle genellikle  “kaçan topunun arkasından gitti otomobilin altında kaldı”  başlamaktadır.

Belediyeler iskân ruhsatı verirken tüketicilerden tahsil ettikleri ücretlerle şehirlere yeteri kadar kurallara uygun otopark kazandırmalıdır. Okul bahçelerinin otopark olarak kullanılması için mevzuatta boşluk oluşturulmamalıdır.

Okul bahçelerinin sağlıklı ve güvenli oyun alanı olma yanında çok önemli sosyal işlevleri vardır. Mahalle de aitlik duygusu oluşturmakta mahalle de ikamet edenleri tanışır, görüşür hale getirmektedir. Bu durum mahallede güvenli sağlıklı ortamın oluşmasına katkı vermektedir.

Okulların açılacağı okullarla müstecirlerinin sözleşmelerin bittiği bu zaman diliminde kamu otoritesinin tüm kurumları okul bahçelerinin amacı dışında kullanılmasını önleyecek tedbirleri almalıdır.

Okul bahçelerinin otopark olarak kullanılması tüketicinin sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkının ihlalidir.

Yusuf ÖNDER

Genel Sayman

3122 defa okundu
Facebookta Paylaş
Yazdır


 

| Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap | İletişim | E-mail Giriş |